Logo WTZ Kodeń przedstawiające czerwone serce z wpisanym w nie napisem WTZ Kodeń

Warsztat Terapii Zajęciowej

Nasze pracownie

Pracownia rękodzieła:

Uczestnicy podczas zajęć w pracowni poznają techniki pracy: haft krzyżykowy, haft diamentowy i richelieu, szydełkowanie, robienie na drutach, soutache. Doskonalą umiejętności wykonywania prac ręczną igłą tkacką oraz poznają podstawy tkactwa na ramie i krośnie. Dużym zainteresowaniem cieszy się pracochłonny, ale bardzo efektowny haft krzyżykowy oraz haft diamentowy.

Pracownia komputerowa:

Uczestnicy na zajęciach w pracowni komputerowej uczą się: podstaw obsługi komputera, drukarki laserowej i atramentowej, skanowania fotografii i grafiki przy pomocy skanera, nauki kopiowania dokumentów na kserokopiarce, posługiwania się Internetem oraz obsługi gier. Nabywają nowych i doskonalą wcześniej zdobyte umiejętności w posługiwaniu się sprzętem i programami komputerowymi. W pracowni powstają wizytówki, kartki okolicznościowe, zaproszenia, dyplomy.

Pracownia krawiecka:

Głównym zadaniem pracowni jest wyrabianie dokładności i cierpliwości przy wykonywaniu czynności oraz kształtowanie wyobraźni. Uczestnicy uczą się obsługi maszyny do szycia oraz prostego szycia maszynowego i ręcznego, nabywają umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny, utrzymywania porządku na stanowisku pracy. Pracownia zajmuje się głównie szyciem stroi na przedstawienia, powstają tu: poduszki, aplikacje oraz elementy dekoracyjne, filcowanie, biżuteria, torebki, szale, broszki.

Pracownia plastyczna:

Uczestnicząc w zajęciach prowadzonych w pracowni podopieczni poznają podstawy bukieciarstwa, doskonalą technikę pracy farbami plakatowymi, akrylowymi i żelowymi, wykonują witraże na folii i szkle, prace z gliny, masy papierowej, solnej, sznurka sizal, decoupage. Uczą się artystycznej metody zdobienia przedmiotów, które mają formę użytkową i dekoracyjną. Wykonuje się tu piękne kompozycje florystyczne i w atrakcyjny sposób pakuje prezenty. Głównym celem zajęć w pracowni plastycznej jest rozwijanie sprawności manualnych, wdrażanie do zachowania czystości podczas pracy w najbliższym otoczeniu, nabywanie umiejętności pracy w grupie, wyciszenie układu nerwowego i rozwój wyobraźni twórczej.

Pracownia gospodarstwa domowego:

Głównym celem zajęć prowadzonych w pracowni jest kształtowanie podstawowych nawyków w zakresie higieny osobistej, wykonywanie czynności porządkowanych w kuchni i jadalni. Uczestnicy uczą się przygotowywania posiłków i kultury ich spożywania, obsługi urządzeń kuchennych, oszczędności oraz robienia zakupów. Poznają zasady zdrowego żywienia.